Stejně jako u ostatních druhů slunéčkovitých brouků, přezimují u slunéčka východního dospělci, kteří se při výběru zimoviště řídí svými vnitřními požadavky na různé abiotické faktory (např. teplota, vlhkost). Díky Vám, kolegům v terénu, můžeme zjistit podrobnosti k výběru zimoviště a vyhodnotit schopnost jednotlivých barevných forem tohoto slunéčka přezimovat. Zároveň budeme zkoumat vliv a šíření parazitických hub na zimovištích.
Jak slunéčko východní poznáte? Tento invazní druh je nepatrně větší než naše obecně známé slunéčko sedmitečné – délku těla má mezi 6 a 9 mm. Na rozdíl od našeho domácího druhu je však zbarvení povrchu těla slunéčka východního vysoce variabilní. U nás dominuje světlá forma succinea která tvoří asi 89% jedinců v populaci. Zbarvení krovek této formy je světle oranžové až načervenalé s větším počtem malých černých teček, nejvíce devíti na jedné krovce srovnaných ve čtyřech příčných řadách. Vzácnější jsou formy s černým základním zbarvením krovek.
Masová migrace je každoročně soustředěna vždy do několika dnů s vhodným počasím a je velmi nápadná, takže ji určitě nepřehlédnete. Kde hledat? Slunéčka masově nalétávají zejména na jižní osluněné stěny budov. Vybírají si často chalupy a jiné nevytápěné stavby. Více v pátrací akci a našem Facebooku a Instagramu.
Potkali jste slunéčka ve svém okolí? Dejte nám vědět přes formulář na webu!