Cíl studie
Naším záměrem je popsat způsob a rychlost šíření tmavky švestkové na území ČR a předpovědět tak její další šíření z místa původu. U tmavky švestkové je to jižní část Ruska (Astracháňská oblast). Rychlost šíření dospělců může být i v desítkách kilometrů díky aktivnímu letu za pomoci větru. Identifikace dospělců tmavky švestkové může být pro laiky obtížná, Vaši pozornost proto chceme zaměřit na sledování přítomnosti larev v peckách, které jsou nezaměnitelné s žádným jiným druhem, a na odhad procenta škodlivosti.
Areál výskytu v ČR je v současnosti nedostatečně probádán. Prozatím jsou známy dvě významné oblasti výskytu tmavky – jihovýchodní Morava (Uherské hradiště a okolí) a východní Čechy (Jičín a okolí). Pro sledování dalšího šíření bude nezbytné sledovat napadení peckovin ve všech přilehlých i vzdálenějších okresech, tedy po celé ČR. Následně musíme vytvořit vhodný systém ochrany, včetně výběru odolných odrůd hostitelských rostlin. Monitoring a vyhodnocení výsledků bude provedeno ve spolupráci s výzkumným týmem Jany Ouředníčkové a Michala Skalského (Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, s.r.o.), kteří se problematikou invazních škůdců ovoce a tmavce švestkové dlouhodobě věnují.
Příznakem silného napadení stromu tmavkou švestkovou může být masový opad plodů…
Biologie a její poškození
Autor: Michal Skalský
HOSTITELSKÉ ROSTLINY
Autor: Michal Skalský
TMAVKA ŠVESTKOVÁ JAKO ŠKŮDCE
Autor: Michal Skalský
CHCI POSLAT DATA!
NAŠLI JSTE TMAVKU ŠVESTKOVÚ? POŠLETE NÁM DATA PROSTŘEDNICTVÍM KONTAKTNÍHO FORMULÁŘE!
Zde naleznete formulář pro aktuální otevřenou pátrací akci.
Údaje odeslané do formuláře nejsou veřejné. Pokud se chcete s ostatními členy podělit o své úlovky, můžete je přidat jako příspěvek na svou nástěnku, nebo do skupiny věnované dané pátrací akci v komunitní části webu po registraci!
Na našem webu budou v pravidelných intervalech přibývat nově otevřené pátrací akce – zastavte se zde i příště!